Deník pražské náplavy – 3. díl (léto v Praze)

Deník pražské náplavy – 3. díl (léto v Praze)

Po delší době se vracím opět s dalším příspěvkem. Pokud od názvu Léto v Praze čekáte festivaly, letní kina a spoustu zábavy, tak jste na omylu. To tu sice máme taky, ale má to jeden problém. Nedostanete se k tomu. Nedostanete se nikam. V létě, a letos obzvlášť, se po Praze dostanete pouze tankem anebo na skútru, ale rozhodně ne hromadnou dopravou.

Ukážeme si to na mé cestě do práce – to znamená z Barrandova do centra. Dřív stačilo sednout na jednu tramvaj, tam si dát šlofíka a probudit se v centru, někdy i o jednu či dvě zastávky dál. Teď je to jako Frodova cesta do Mordoru. Dojdu na tramvaj, ta se v Hlubočepech rozhodne, že dál už to prostě nedá, a tak nasedám do autobusu. Na Smíchově přesedám do metra na Náměstí republiky, kde jsou po 9měsíční rekonstrukci úžasné, a ultra pomalé, nové eskalátory. A protože jsou nové, takže už jeden nefunguje. Aby toho nebylo málo, můj obvyklý vchod do práce se předělává, takže když už se konečně dostanu ke kancelářím, hádejte co. Jeden z výtahů je samozřejmě mimo provoz. Jestli k tomu odejde i kávovar, tak budu mít infarkt.

Co se cesty týče, existuje z Barrandova ještě jedna možnost – autobusem. To je ale přes Barrandovský most, kde asi očekáváte, že bude kolona, ale nebojte se, v koloně skončíte ještě před „Barranďákem“.

Aby to nebylo jen negativní, Praha je v létě samozřejmě plná festivalů a letních kin zdarma, pokud se tam ovšem dostanete. My jsme jedno navštívili, samozřejmě před koncem školního roku, ještě před začátkem dopravní apokalypsy. Vyzkoušeli jsme letní kino na střeše obchodního centra Černý Most, kde to cvaká UPC a spousta dalších sponzorů. Když už jsme se dostali tak daleko, museli jsme navštívit jedno perfektní bistro Pepe Burger & Pizza, což sice není z hlediska chuti ten nejdokonalejší burger, co jsem kdy jedl, ale je to nejlepší bistro s poměrem výkon x cena. Menu za cca 160 Kč, kde máte poctivý a dobrý burger, hranolky a plechovku pití. Dokonce nebyl problém si to vzít s sebou a za tu plechovku pití jsme nakonec byli rádi, ale k tomu až později.

Zpět na Černý most. Z nádherného autobusového nádraží připomínající Černobyl jsme vyrazili do nákupního centra. Hned u vstupu nám začali dávat dárky, panáka likéru Black Fox, sladký popcorn, a kde co všecko, ale žádné pořádné pití nám nedali. Což by mi nevadilo. Když jdu někam zadarmo, očekávám, že ze mě budou chtít dostat peníze na občerstvení. Problém téhle akce však je, že z vás nechtějí vytáhnout žádné peníze. Což je teda vážně divný, ale znamená to, že jediné nealko bylo kafe Nesspreso ve stanu Raiffeisen Bank.

Abych neodešel úplně bohatej, nechali jsme si alespoň deku, na kterou chtěli zálohu stovku. Film, jehož název si už nepamatuju, byl nějaký český road trip dvou dětí a vzhledem k tomu, že to vyhrálo nějaký ocenění, tak to ani nemělo pořádnou pointu. Ale zadarmo dobrá komedie. Ani s místem na sezení nebyl problém, takže bych se obešel i bez svého ikonického lehátka.

Mé ikonické lehátko.

Abych to shrnul závěrem, léto v Praze funguje tak, že všichni domorodci se snaží opustit město každou volnou chvíli. Vlastně je to úplně stejný stav jako v zimě.