Deník pražské náplavy – 2. díl (půl roku ve velkoměstě)

Deník pražské náplavy – 2. díl (půl roku ve velkoměstě)

První půlrok v Praze už mám téměř za sebou a za tu dobu se dá ledasco pochytit. To už je ten stav, kdy se už úplně ve městě neztrácíte, ta doba, kdy vás už vytáčejí všichni turisti, co si stoupnou doprostřed chodníku a čumí do zdi, teda na historické stavby. To je to období, kdy zdrháte na víkendy do rodné vísky a smějete se tam, že si říkají město. Ten čas, kdy už jste ve své rodné vísce ten namyšlený Pražák, protože prostě nebudete lemtat božkova.

Tohle město vás naučí mnoho věcí, co vám zapomněli ve škole říct. Například, že eskalátor je rostlina, která potřebuje minimálně půl roku na to, aby vyklíčila. Jiný racionální důvod pro tak dlouhé výměny eskalátorů u metra mě opravdu nenapadne. Když vám zavřou vstupy do metra, tak se rozhodnete jezdit tramvajemi. To by celkem nemusel být problém, kdyby Prahou netekla Vltava, přes kterou přirozeně vedou mosty. Tedy zatím ještě vedou, tak trochu se zjistilo, že vlastně padají. Zatímco ale eskalátor je běžná rostlina, co by měla do roka vyrůst, tak most je spíš statný stoletý dub.

Když žijete někde v zapadlém koutě Sudet, tak výrazy KFC a McDonald jsou pro vás synonyma slavnostní odměny na výletě, po půl roce tady se z toho stává jídlo poslední záchrany. Fast food, když nastane absolutní krize a vy už zkrátka nedokážete vymyslet nic k jídlu. Ale jinak je možností k jídlu tolik, že si stejně nakonec nevyberete a skončíte s „čízem“ v puse.
Spoustu času tady strávíte v nákupních centrech a některé vám připraví nevšední výzvy. Jako například pokud chcete jít na Zličíně z metra pešky do Ikey, čeká vás přebíhání dálnice v zatáčce. A jakmile tam dojdete, tak začnete litovat, že vás nic cestou nezabilo.

Praha je džungle, kde přežijí jen ti nejsilnější. Podobně jako frontu na sushi ve slevě, ale stojí to za to. V příštím příspěvku vám prozradím, co všechno vás naučí zahraniční spolubydlící a angličtina ani exotické recepty to nebudou.